
През последните години сферата на търговията се промени драстично. От една страна пандемията повлия сериозно на сектора. Накара ни да се приспособим към нов начин на живот и намирането на продавач-консултанти се превърна в предизвикателство. От друга страна потребителите търсят по-бързото и удобно пазаруване. Tехнологията помогна на бизнеса във време на криза.
От нужда до възможност
Последните няколко месеца се наблюдава глад за работници в магазините (продавач-консултанти). Всъщност пандемията промени нагласите и приоритетите на хората. Независимо дали причината се крие в грижите за семейството, желанието за сигурност и по-гъвкаво работно време или по-високи заплати, търговците на дребно се борят да запълнят свободните позиции в своя бизнес.

Въпреки това, тези процеси доведоха до големи възможности. Касите за самообслужване са чудесен пример – клиентите плащат самостоятелно без намеса на касиер. Посредством касите на самообслужване, разходите за служители и необходимостта от намирането им намалява, поддържате дистанция, спестявате време и освобождавате персонал за обслужване на клиенти или управление на онлайн поръчки.
Магазини и супермаркети на 100% самообслужване
Заложеното на теория вече се превърна в практика за малко или много магазини, които да имат опция тотално самообслужване. Все по-често виждаме такива магазини с малко на брой служители и възможност за самообслужване.
Amazon пусна своите магазини за хранителни стоки „без каса“. Освен технологиите зад тези магазини, тук клиентът може да плаща свободно с QR-кодове, смартфони и кредитни или дебитни карти (но също и в брой). Това е начин за безпроблемно пазаруване, което съчетава нуждите на търговеца на дребно с удовлетвореността на клиентите.

Разглеждайки различни сектори от хранителния, се натъкнахме на следния пример. Миналата година в малък град в Ню Джърси се появи книжарница без персонал. Използвайки Venmo, популярна услуга за мобилни разплащания в САЩ, Little City Books в Хобокен отвори втори магазин за самообслужване. Въпреки, че собственикът не разполагаше с голям бюджет, инвестицията беше успешна, отчитайки високи продажби и интерес от страна на посетителите.
Красотата на технологията: Дигитализация на физически магазини
Технологичното развитие в търговията носи големи ползи за собствениците, гражданите и потребителите. Нарастващият интерес към дигитализацията и необходимостта от дистанциране доведоха до разработването на приложения и софтуер (Whyline и Safe Queue), които предотвратяват образуването на опашки. Благодарение на тях всеки, който има работа в обекти като магазини, банки, летища, кметства или здравни заведения, знае точно кога да стигне до там, без да чака на дълги и безкрайни опашки.

Именно иновации като тези ще спасят физическите магазини от недостиг на служители. Интегрирането на технологии за самообслужване, включително сензори, системи за цифрово плащане и проследяване на инвентара, неизбежно ще доведат търговията на дребно към нова фаза.
Компаниите от Custom Group следват този път от години, отговаряйки на нуждите на клиентите. От многобройните решения за самообслужване в сектора търговия на дребно и хотелиерство до автоматичните каси. Продуктите и услугите на Custom винаги са фокусирани върху развитието на заобикалящия ни свят.
Оценете статията
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
Как самообслужването променя взаимодействието между магазините и потребителите?
През последните години станахме свидетели на радикална промяна в управлението на един от най-важните етапи от целия процес на покупка…
Прочети повечеПерсонализиран промоционален подход в супермаркети SIGMA
Custom, лидер в проектирането и производството на цялостни решения за индустриалния пазар и автоматизация на мястото на продажба, и Incentive…
Прочети повечеРешения на CUSTOM за самообслужване в етапа на „новото нормално“
Постепенното връщане към „новото нормално“ след COVID разкри появата на нови навици на потребление. Това, което все още беше нишова…
Прочети повече